Badania bólu mięśni w fibromalagii

Opublikowano dnia Paź 25 2016 - 7:20am przez Emilia Michalska

Badania na gruncie fibromalagii są trudne i skomplikowane. Postawienie diagnozy przysparza nie lada kłopotów, bowiem jest to choroba o szerokim spektrum objawów, które mogą pasować do wielu jednostek chorobowych. Fibromalagia to bóle mięśni, które mogą swoim zasięgiem obejmować zarówno tkankę w poszczególnych fragmentach naszego ciała (na przykład w nogach) bądź cały organizm. Niestety, wystąpienie bólu bardzo często medycy mylą z… histerią lub hipochondrią, albo po prostu to właśnie przy pomocy tych zaburzeń starają się wyjaśnić złe funkcjonowanie pacjenta.

Podczas badań nie znajduje się bowiem żadnej obiektywnej przyczyny bólu. Podczas badania analizy krwi nie wychodzi czynnik reumatoidalny, nie wykrywa się żadnych zmian w budowie i funkcjonowaniu stawów. Pacjent nie przeszedł żadnych urazów ani też jego ciało nie ma skłonności do degeneracji.

Skąd zatem te tajemnicze bóle mięśni?

To pytanie lekarze zadają sobie bardzo często. Jak się okazuje, są pewne wskazówki w przebiegu choroby, które mogą nas doprowadzić na właściwy trop. Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się bólowi – jeżeli jest on rozpowszechniony na wszystkie części ciała i trwa zdecydowanie dłużej niż trzy miesiące to powinno to wzbudzić nasze uzasadnione podejrzenia. Drugą wskazówka jest wrażliwość punktów tkliwych na ból kostno- mięśniowy.

Bardzo czułe punkty

Na całym naszym ciele znajduje się aż 18 takich punktów – między innymi na potylicy, w dolnej części kręgosłupa w odcinku szyjnym, w mięśniu czworobocznym.

Zostały one ochrzczone mianem tkliwych z powodu swojego bardzo niskiego progu bólowego. Wszelaki ucisk wywierany na nie jest odczuwany szczególnie silnie i odbierany jako dotkliwe bóle mięśni. Taka nadwrażliwość zawsze powinna wzbudzić nasze obawy. Niestety, obecnie nie ma leków, które pomogłyby w pozbyciu się tej dolegliwości raz na zawsze.

Można jedynie kupić preparaty, które mają zdolność do częściowego uśmierzania bólu i łagodzenia innych objawów. Prawdopodobnie trzeba będzie je brać już zawsze, kiedy tylko choroba zacznie się ujawniać.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
O autorze

Dodaj opinię