Infekcje intymne u kobiet – objawy, przyczyny i leczenie

Opublikowano dnia Mar 19 2014 - 8:13am przez Emilia Michalska

Średnio 75% kobiet choć raz w życiu przechodzi zakażenie pochwy w postaci drożdżycy. Dla połowy z nich jest to problem nawracający, zwłaszcza, że każda kobieta posiada odmienną florę bakteryjną okolic intymnych. Jakie są przyczyny kandydozy, jej objawy oraz jakie globulki pomagają na usunięcie choroby?

Przyczyny grzybicy pochwy

Jak wspomniano, każda kobieta posiada odmienną florę swojej pochwy, dlatego ustalenie jednej przyczyny zapalenia nie jest możliwe. Niemniej lekarze wykryli, że najczęściej odpowiada za to rozwój grzyba Candida albicans. Co ciekawe, występuje on naturalnie w pochwie ponad 80% kobiet, a jest jedynie w fazie nieaktywnej przez większą część czasu.

Do jego pobudzenia, a w efekcie przerodzenia się w zapalenie pochwy, może dojść poprzez:

 • Kontakt z zakażonym miejscem – może to być miejsce publiczne, jak toaleta miejska, basen albo siłownia. Również może to być spowodowane kontaktem z zakażonym partnerem seksualnym (niekoniecznie podczas penetracji pochwy przez członek, grzybica nie jest chorobą weneryczną).
 • Niedbałość w higienie intymnej – niestosowanie płynów do kąpieli intymnej o odpowiednim pH oraz noszenie brudnej albo nieprzewiewnej bielizny może powodować nie tylko podrażnienia skóry, lecz również problemy z infekcjami pochwy.
 • Antybiotykoterapia – zażywanie przez długi czas penicyliny może powodować zagrzybienie ciała oraz prowadzić do powstania problemów w postaci grzybicy pochwy.
 • Dieta bogata w cukry – sacharoza pobudza rozwój drożdżaka  Saccharomyces cerevisiae, który jest częstokrotnie mylony z cukrzycą, a także powoduje problemy z leczeniem, jako że jest to znacznie odporniejsza wersja zakażenia pochwy.

Objawami infekcji intymnej pochwy są przede wszystkim swędzenie oraz pieczenie okolic sromu. Może do tego dojść pojawienie się upławów o konsystencji serka albo ligniny. Niewykluczone, że będzie również odczuwalny ból w momencie oddawania moczu albo uprawiania seksu.

Leczenie globulkami dopochwowymi

Po wykryciu zakażenia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który przepisze dla nas odpowiednie globulki dopochwowe. Zazwyczaj są one bez recepty, jako że nie posiadają składników wymagających kontroli lekarskiej.

Polikrezulen zawarty w globulkach pozwala na złuszczenie nabłonka w pochwie i wydalenie grzyba. Niemniej same globulki nie będą w stanie nam pomóc, jeśli dalej będziemy zaniedbywać osobistą higienę intymną albo będziemy mieli kontakt ze źródłami powodującymi infekcje pochwy. Lekarz zazwyczaj zaleca noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny, a także unikanie wszelakich basenów czy uprawianie sportów wymagających pracy nóg.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
O autorze

2 komentarze dotychczas. Nie krępuj się dołączyć do konwersacji.

 1. halina 31 marca 2014 o 19:02 - Reply

  nie tylko antybiotyki i nieprawidłowa dieta czy higiena mogą. się przyczynić do infekcji intymnych, jest wiele innych czynników, np przyczynić się może także antykoncepcja, szczególnie kiedy organizm jest osłabiony, dobrze wtedy uzupełnić florę w bakterie kwasu mlekowego żeby wspomóc leczenie zakładając na noc invag, dopochwowy lek probiotyczny, ważne by pytać w aptece o probiotyki które są przechowywane w lodówce wtedy mamy pewność że bakterie w nich zawarte są żywe

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. halinka 28 lutego 2016 o 16:07 - Reply

  Ja sobie zaburzyłam florę bakteryjną częstymi irygacjami. Na szczęście lekarz zalecił mi bardzo skuteczny probiotyk dla kobiet, który po krótkim czasie przywrócił tę równowagę i przestałam mieć problemy intymne w postaci upławów i nieprzyjemnego zapachu

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj opinię