Infekcje pochwy, a niewłaściwa higiena

Opublikowano dnia Lip 31 2014 - 10:24am przez Emilia Michalska

Zapalenie pochwy to niestety jedna z dosyć częstych przypadłości, z którą zmaga się wiele kobiet. Można powiedzieć, że przypadłość ta dotyka kobietę na różnym etapie życie. (Niektóre kobiety zmagają się zaś z tego typu problemami praktycznie przez całe życie.) Przyczyn takiego stanu rzeczy jest sporo. Najogólniej rzecz ujmując za infekcje pochwy odpowiada zaburzenie flory antybakteryjnej pochwy. W normalnych warunkach drogi do pochwy bronią funkcjonujące w okolicach intymnych pozytywne drobnoustroje. Kiedy ich równowaga jest zakłócona, to łatwiej do dróg intymnych kobiety dostać się bakteriom. Z tego powodu tak ważne jest to, aby w pochwie został utrzymany kwaśny odczyn oraz prawidłowo funkcjonująca flora bakteryjnej.

Infekcje pochwy mogą mieć różne podłoże, co dobrze wyjaśniono na stronie Albothylu. Mogą jej wywołać zarówno bakterie jak też grzyby i pasożyty. Jak już zostało wspomniane infekcje pochwy są wywołane zaburzeniem funkcjonowaniu flory bakteryjnej pochwy. Bardzo często skutek za to ponosi niewłaściwa higiena.

Co kryje się pod nazwą niewłaściwa higiena?

To wbrew pozorom nie tylko brak higieny i zbyt rzadki podmywanie się, ale to taczkę na nadmiar higieny. Bakterie bardzo dobrze rozwijają się bowiem w brudnym, niewystarczająco zadbanym środowisku. Niewskazane jest także korzystanie z tych samych ręczników itp. Jednak również zbyt częste mycie i wypłukiwanie naturalnej flory bakteryjnej również sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów.

Szczególnie złą sławą cieszą się zbyt często używane płukanki do higieny intymnej, które zaburzają naturalna florę bakteryjną pochwy. Znaczenie ma również sposób higieny już małe dziewczynki powinny mieć wpajane to, aby myć i pocierać się od sromu do odbytu, a nie odwrotnie. W przeciwnym wypadku bardzo łatwo jest przenieś bakterie z okolic odbytu do ujścia pochwy czy cewki moczowej, a później już o rozwój infekcji nietrudno. Z tego powodu tak ważne jest zachowanie właściwego kierunku mycia. Do mycia zaś najlepiej jest używać mydła lub żeli o właściwie wyważonym pH, takim który nie gdzie zakłócało kwaśnego odczynu pochwy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
O autorze

Dodaj opinię