Nadżerka: problem chorób kobiecych

Opublikowano dnia Lis 14 2013 - 2:32pm przez Emilia Michalska
Pigułki na nadżerkę pochwy

Kobiece choroby mogą przyjmować bardzo różną postać, od ciężkich, rozpoznawalnych, objawiających się silnym bólem, po pozornie banalne, których nie widać i nie odczuwa się przez długi okres rozwoju, a kiedy wreszcie ujawnią swoją obecność często wymagają już skomplikowanego i nieprzyjemnego leczenia. Jednym z takich problemów jest nadżerka, powstająca często z bardzo prostych przyczyn, jak chociażby uszkodzenie nabłonka podczas czynności higienicznych czy stosunku płciowego, albo stosowania mechanicznych środków antykoncepcyjnych

Co to jest nadżerka?

Nazwa schorzenia nasuwa nieco demoniczne skojarzenia, chociaż w rzeczywistości nadżerka nie jest niczym innym, jak niewielkim ubytkiem błony śluzowej, wynikającym ze zniszczenia części komórek. Jej przyczyny bywają różne począwszy od mechanicznego uszkodzenia po nieleczone infekcje w wyniku których powstaje ognisko zapalne niszczące nabłonek.

Nadżerka nie zawsze jest taka sama, a z klinicznego punktu widzenia wyróżnia się jej trzy odmiany. Najbardziej typowa jest ta przypominająca nieco wrzód nadżerka właściwa powodowana właśnie przez infekcje i mechaniczne urazy. Z kolei do najpopularniejszych zalicza się nadżerka rzekoma, będąca rodzajem narośli w miejscu, w którym doszło do uszkodzenia tkanki.

Jej przyczyna bywają często nieprawidłowo funkcjonujące hormony. Jest także odmiana wrodzona choroby będąca najczęściej wynikiem częstego współżycia płciowego.

Rozpoznawanie nadżerki

Samodzielne rozpoznanie nadżerki nie jest praktycznie możliwe, chociaż w wielu wypadkach pojawiają się różne objawy zewnętrzne, na które warto zwrócić uwagę i zajrzeć na profilaktyczne badanie do lekarza. Do takich objawów zalicza się intensywne wydzielanie śluzu, zmianę jego koloru, plamienie pomiędzy miesiączkami i po stosunku, a niekiedy też bóle w dolnej partii brzucha.

Najlepszym sposobem, w jaki rozpoznawana jest nadżerka we wczesnym stadium bywa wymaz i badanie cytologiczne, chociaż istnieje też możliwość rozpoznania przypadłości podczas badania wizualnego z użyciem wziernika. Przy pojawieniu się zmian zawsze przeprowadza się cytologie, aby wyeliminować zmiany nowotworowe.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
O autorze

Dodaj opinię