Niedoczynność tarczycy

Opublikowano dnia Lip 10 2016 - 11:02am przez Zofia Ostrowska

Z problemami tarczycy, boryka się coraz więcej młodych ludzi. Wielu z nich, często nie zdaje sobie nawet z tego sprawy, dopóki rutynowe badania nie wykażą nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego gruczołu. Z tego powodu głównie, lekarze alarmują, aby regularnie, co najmniej raz do roku wykonywać badanie krwi, którego wynik wystarczy do zdiagnozowania choroby tarczycy.

Jak rozpocząć badanie tarczycy ?

leczenie-tarczycy

Pierwszym krokiem zatem, jest kontrola poziomu hormonu tsh, którego nieprawidłowy poziom już świadczy o pewnym zaburzeniu w funkcjonowaniu tak ważnego gruczołu. Pamiętajmy bowiem, że tarczyca jest odpowiedzialna za wytwarzanie hormonów w naszym organizmie, dlatego jej nieprawidłowe działanie może powodować bardzo duże problemy zdrowotne. Po zdiagnozowaniu przez lekarza rodzinnego problemów z tym gruczołem, powinniśmy udać się do endokrynologa, który wykona USG, czyli podstawowe badanie ułatwiające dokładne postawienie diagnozy. Zdecydowanie największy procent pacjentów, cierpi na zaburzenia związane z niedoczynnością tego gruczołu. Już podstawowe USG doppler, może potwierdzić toczący się proces zapalny tarczycy.

Jak leczyć tarczycę ?

W niektórych wypadkach może on być już przewlekły, w innych zaś konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. Wielu pacjentów, boryka się także z nadczynnością tarczycy, co z kolei wiąże się z nadmierną pracą tego gruczołu, który produkuje zbyt wiele hormonów tarczycy do krwi, dlatego też zaburza to prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Niezależnie od rodzaju problemu, pamiętajmy, że prawidłowe funkcjonowanie tego narządu jest gwarancją naszego dobrego samopoczucia. Z tego względu chociażby, powinniśmy raz do roku kontrolnie badać poziomy hormonów, jak również wykonywać USG tarczycy w gabinetach endokrynologicznych. Tylko w takim przypadku, możemy mieć pewność, że w razie pojawienia się pierwszych sygnałów niedomagania tego gruczołu, będziemy mogli odpowiednio zareagować, poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia. Najczęściej polega ono na doustnym przyjmowaniu tychże hormonów, do końca życia.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
O autorze

Dodaj opinię