Strach przed leczeniem kanałowym

Opublikowano dnia Mar 11 2015 - 9:58am przez Zofia Ostrowska

Obawa przed leczeniem kanałowym dla wielu jest ogromna. Mało osób lubi chodzić do dentysty, a jeśli w grę wchodzi leczenie kanałowe, to strach jest jeszcze większy. Jednak biorąc pod uwagę zmiany w stomatologii, dobre środki znieczulające, techniki leczenia kanałowego, materiały stomatologiczne, nie mamy już czego się obawiać. Jedyny dyskomfort, i to do przetrzymania jest wtenczas, kiedy specjalista oczyszcza kanały i przygotowuje je do wypełnienia. Taki ból jednak jest do przetrzymania. Oczywiście natężenie bólu jest uwarunkowana tym, w jakim stanie jest ząb. Podjęcie decyzji o leczeniu kanałowym jest zwykle uwarunkowane tym, iż specjalista stwierdzi nieodwracalne zapalenie miazgi.

Co się dzieje, jeśli nie zdecydujemy się na tego rodzaju leczenie kanałowe?

Powikłania nieleczonego uzębienia mogą być ogromne. Jeśli mamy stwierdzony stan zapalny miazgi zębowej, to mamy do wyboru trzy rozwiązania. Po pierwsze możemy zdecydować się na wyrwanie zęba, co z pewnością przyczyni się w przyszłości do dużego wydatku finansowego, w związku z uzupełnieniem ubytku zębowego, nie licząc już efektu estetycznego. Po drugie możemy zdecydować się na pozostawienie zęba w takim stanie jak jest, co nie jest preferowanym rozwiązaniem chociażby ze względu na współistniejący mu ból, tudzież zapalenie może przeistoczyć się w martwicę czy tez zgorzel.

Pamiętajmy, że nieleczony ząb, może sprawić, że pojawi się zapalenie okostnej lub ropień podśluzówkowy. Najlepszym rozwiązaniem, na jakie możemy zdecydować się właśnie leczenie kanałowe, dzięki któremu możemy uratować dany ząb, pozbywając się zarówno bólu, jak również nie doprowadzając do wspomnianych, poważnych powikłań.

Czy strach jest wart powikłań związanych z nieleczonym zębem?

Jak wiemy strach ma wielkie oczy, i tak naprawdę oczyszczenie zęba, i wyleczenie stanu zapalnego przynosi wielką ulgę. Poza tym stomatolodzy mają na tyle skuteczne narzędzia i materiały, że ból związany z przygotowaniem kanałów, czy borowaniem jest znacznie mniejszy niż sam ból przed wizyta u dentysty.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Strach przed leczeniem kanałowym, 10.0 out of 10 based on 1 rating
O autorze

Dodaj opinię