Na czym polega terapia uzależnień?

Opublikowano dnia Kwi 14 2016 - 6:17pm przez Emilia Michalska
kobieta przyjmująca leki

Terapia uzależnień, polega na całkowitym zrezygnowaniu z używek. Rozpoczyna się abstynencją, oczyszczeniem organizmu ze szkodliwych substancji. Następnie rozpoczyna się terapia w formie rozmów. Terapia uzależnień powinna składać się z terapii indywidualnej i grupowej.

Powinna trwać w zależności od rodzaju uzależnienia, od ośmiu do dwunastu tygodni. Na takiej terapii, osoba uzależniona poznaje wiedzę dotyczącą takiego uzależnienia. Poznaje wiedzę na temat, jak tworzy się takie uzależnienie, jak rozpoznać jego objawy i jakie ma wpływ na życie osoby uzależnionej, jak i otoczenia, w którym się obraca. Ma ona na celu pokazanie negatywnego wpływu uzależnienia na życie człowieka. Dzięki temu osoba uzależniona widzi, ile krzywdy może wyrządzić takie uzależnienie, nie tylko jej samej, ale również jej bliskim. Ma na celu motywowanie takiej osoby, do walki z uzależnieniem.

Funkcje terapii uzależnień

Uczy, jak powrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie po terapii. Taka terapia obejmuje również naukę mówiącą o tym, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Oprócz tego można się na niej dowiedzieć, jak radzić sobie z konkretnymi uczuciami, które wpływają na sięganie do używek. Na takiej terapii można dowiedzieć się, jak postępować z konkretnymi ludźmi i jak reagować na krytykę i złość. Jest to bardzo ważne dla osoby, która stara się wyleczyć z uzależnienia, ponieważ uczy jak tworzyć zdrowe relacje ze społeczeństwem. Na takich terapiach, osoba uzależniona poznaje również wiele historii innych osób, również uzależnionych.

Słysząc takie historie i ich wpływ na życie danej osoby, uświadamiamy sobie, jak uzależnienie wpływa nie tylko na nasze życie ale na życie innych ludzi. Takie osoby często również motywują się nawzajem, okazują sobie wsparcie i zrozumienie. Takie rozmowy są bardzo ważne, ponieważ pokazują fakt, że jest więcej osób takich jak my i oni powoli potrafią sobie radzić, to dlaczego my mielibyśmy nie umieć. Osoba uzależniona musi przyznać, że ma problem z uzależnieniem, inaczej nie będzie chciała się leczyć. To również ma miejsce na takiej terapii.

Jeśli to właśnie Ty potrzebujesz pomocy, skontaktuj się koniecznie ze specjalistami aby rozpocząć terapię uzależnień w specjalistycznym ośrodku.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
O autorze

Dodaj opinię