Jak przywrócić dziecku apetyt?

Opublikowano dnia Paź 26 2016 - 1:10pm przez Emilia Michalska

Wystąpienie braku apetytu u maluszka to jedno z najbardziej niepokojących zjawisk dla jego najbliższego otoczenia. Jednak nierzadko obawy okazują się przesadzone, a niewykazywanie chęci do jedzenia wiąże się z rośnięciem.

Często to właśnie rodzice, a jeszcze bardziej nadgorliwe babcie mają znacząco wpływają na brak apetytu u dziecka.

Powodem są niewłaściwe nawyki żywieniowe

Nierzadko wymierzamy rozmiar posiłku do własnych wymagań, podczas gdy dziecko powinno jeść o wiele mniej. Zmuszając pociechę do jedzenia, odbieramy mu chęci do próbowania nowych smaków poprzez wywoływanie stresu

Kolejnym niekorzystnym nawykiem żywieniowym, jakiego powinniśmy unikać w trosce o zdrowie dziecka, jest podsuwanie mu w przerwach między posiłkami kalorycznych słodkości. To jeden z najczęstszych grzechów, na jakie pozwalamy naszemu dziecku. Śmieciowe jedzenie takie jak chipsy lub czekoladki, nie powinny zastępować prawdziwych, pełnowartościowych posiłków.

Dlatego nie należy ulegać presji malucha kupując mu kolejne słodkości. Urozmaicanie diety pozwoli nam wzbudzić chęć do próbowania nowych smaków, co automatycznie zwiększy apetyt. Na odbiór smaku jedzenia posiada wpływ jego wygląd – jeżeli opornemu na warzywa maluszkowi podamy je w ciekawej kompozycji, być może skusi się na spróbowanie dotychczas nielubianej marchewki.

Brak apetytu u dziecka wobec konkretnego produkty może być wywołany nietolerancją na dane składniki. W przypadku takiego podejrzenia, należy skonsultować się z pediatrą. Dobrym pomysłem przy wzbudzaniu apetytu u dziecka jest wspólne przygotowywanie posiłków.  Gotowanie składników, przyprawianie oraz oczekiwanie na cały posiłek, często są najlepszymi sposobami na zwiększenie chęci do jedzenia.

Apetyt nie może być wyznacznikiem stosowanym w systemie kar i nagród, gdyż w przyszłym życiu może spowodować znaczne zaburzenia w odżywianiu. Dla zwiększenia przyjemności z posiłku, powinniśmy pozwolić dziecku na nawet najbardziej nieporadne, lecz samodzielne jedzenie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
O autorze

Dodaj opinię