Klasterowy ból głowy

Opublikowano dnia Paź 21 2016 - 5:03am przez Emilia Michalska

Osoby cierpiące na migrenę często mówią, że nie mogło ich spotkać nic gorszego. Jak się okazuje – zdecydowanie mogło, bowiem tak zwany klasterowy ból głowy jest jeszcze bardziej uciążliwy. Migrena to tak naprawdę zupełnie niewinny objaw! Klasterowy ból głowy nazywany jest także bólem głowy Hortona. Ból ten jest samoistny i nie należy go wiązać z żadnymi innymi dolegliwościami – nie jest on ani ich symptomem, ani też przyczyną. Jest to choroba, w której ataki bólowe występują jako zgrupowane i są niezwykle silne.

Mówi się nawet, że jest to jeden z najsilniejszych bodźców bólowych, jakich człowiek mógłby doświadczyć w swoim życiu.

Jaki jest klasterowy ból głowy?

Ból klasterowy jest promieniujący – idzie od okolicy skroniowej, policzka, zębów oraz żuchwy. Jego cechą charakterystyczną jest przede wszystkim to, że może się pojawić zupełnie bez żadnej zapowiedzi i trudno jest być na niego przygotowanym. Zdarza się, że dopada on swoje ofiary jeszcze podczas snu i drzemki. Zdecydowanie rzadziej występuje podczas czuwania, jednakże jest to jak najbardziej możliwe.

Ile może trwać taki napad?

Napad klasterowego bólu głowy zdaje się ciągnąć w nieskończoność, jednakże w rzeczywistości jest to kwestia 15-80 minut. Co gorsza, ból ten nie pojawia się raz dziennie, a jego częstotliwość jest zdecydowanie wyższa – od 1 do 8 razy na dzień! Czasem pojawiają się tak zwane objawy towarzyszące, których trudno obserwować w przypadku podobnej choroby, jaką jest migrena. Objawy klasterowego bólu głowy związane są z funkcjonowaniem układu autonomicznego. Widzimy, że łzawią nam spojówki, są bardziej przekrwione, oczy pieką. Chory ma uczucie zatkanego nosa, obserwuje się również u niego wyciek, który można porównać do reakcji alergicznej.

Opada powieka bądź staje się bardziej napuchnięta. Twarz robi się bardziej zaczerwienione i, co jest całkiem interesujące – chory zaczyna się pocić ale jedynie po jednej stronie ciała. Źrenica robi się węższa, odruch rogówkowy – zdecydowanie słabszy. Rzadziej występują nudności oraz wymioty.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
O autorze

Dodaj opinię