Pamięć sensomotoryczna i koncentracja w nauce

Opublikowano dnia Paź 10 2016 - 12:16am przez Emilia Michalska

Na pytanie, jak się uczyć, jest tak naprawdę jedna sensowna odpowiedź: systematycznie. Powtarzanie materiału przed każdymi zajęciami pozwoli każdemu studentowi uniknąć stresu związanego z szybką nauką tuż przed egzaminem, która ani nie jest skuteczna, ani tym bardziej sensowna. Wszyscy jednak wiemy, jak wygląda rzeczywistość: w trakcie semestru nikomu nie chce się uczyć i obowiązek ten jest przez większość studentów zostawiany na ostatnią chwilę: nierzadko nawet jeden dzień przed egzaminem.

Czy tak musi być?

Załóżmy, że rzeczywiście różne wypadki nie pozwoliły na regularną systematyczną naukę przynajmniej po pół godziny każdego dnia. co teraz? Do egzaminów jest coraz bliżej, czas leci, wiedza nie chce wchodzić do głowy, albo jest jej tak dużo, że dwa dni na naukę po prostu nie wystarczą. Dwa słowa klucze w tym przypadku to pamięć i koncentracja. Wcale nie zarwane noce przeznaczone na czytanie opasłych podręczników czy na robienie notatek, jeśli ktoś ma pamięć sensomotoryczną. Gd student nie ma dużo czasu na naukę, koniecznie powinien skupić się na ćwiczeniu swojej pamięci oraz na metodach koncentracyjnych, które pozwolą mu utrzymać uwagę przez dłużej, niż kilkadziesiąt minut.

Jak poprawić swoją koncentrację?

Dużo zależy od tego, w jakich warunkach przyszło nam się uczyć. Jeśli jest to sesja letnia, może dobrym pomysłem będzie wyjście z podręcznikiem czy z notatkami do parku lub na bulwar nad rzekę? Będziemy mieć dużo świeżego powietrza, dzięki czemu wiedza powinna być łatwiej zapamiętywana, a i koncentracja utrzyma się nieco dłużej. Jeśli takiej możliwości nie ma, dobrze będzie przynajmniej co kilka godzi wyjść z domu i się przewietrzyć: przynajmniej na pół godziny.

Warto też zmienić swoją dietę na czas nauki: starać się jeść więcej świeżych owoców i warzyw, odstawić tłuste potrawy. Sugerujemy także brać suplementy diety, ale nie te, które zawierają dużo kofeiny, czy środków pobudzających. Magnez nam w tym celu zupełnie wystarczy, bo zarówno ułatwia koncentrację, jak też poprawia pamięć.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Pamięć sensomotoryczna i koncentracja w nauce, 9.0 out of 10 based on 1 rating
O autorze

Dodaj opinię